2022. október 3., hétfő

Lövey Varga Éva Kutatói adatrendszerezések - Életrajzok, oktatók, kutatók 1. Borhy László életrajza, kutatói munkássága

 Seuso_Mindent Bele & Botránykönyv részekben & Seuso_Mindent Bele & Régész a pácban/ Archaeologist in the lurch

Lövey Varga Éva


Kutatói adatrendszerezések - Életrajzok, oktatók, kutatók 1.

Borhy László életrajza, kutatói munkássága


"Borhy László Rezső[3] (Szombathely, 1963. április 24. –) Széchenyi-díjas régész, történész, ókortörténész, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar Régészettudományi Intézet Ókori Régészeti Tanszékének egyetemi tanára, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja. A római kori hadtörténet, a latin epigráfia és Pannonia provincia régészetének jelentős tudósa. 2015 és 2017 között az ELTE Bölcsészettudományi Kar dékánja, 2017. augusztus 1-jétől az egyetem rektora.[4] 2018. július 1-jétől a Magyar Rektori Konferencia társelnöke.[5]"


-írja a Wikipedia szabad lexikona egykori tanáromról. Mert, annak ellenére, hogy a második, harmadik időszakot kedves kollegáival együtt elrontotta, összekeverte, meghamisította, tanított.

Pont. A kijelentésen semmilyen bírói vagy más ügyészi, esetleg régészeti adat nem fog változtatni, csak alá fogja támasztani, minden kifogás, minden támadás, minden védés.

Először őt kell bemutatnom, s tulajdonképpen minden érzés és szerepvállalás nélkül kellene, de most nem egy életrajzi kötetet írok, hanem egy olyan életrajzi kötetet, amiben mindennek szerepe van, szerepe lehet. A másik kötet, amely állásfoglalás nélküli szakmunka, a jövő héten elektronikus kiadásban napvilágot lát, és elérhetővé válik, mind az Országos Széchenyi Könyvtár kötelespéldány szolgáltatásában, mind pedig vásárolható formában.


A Wikipedia szakmunkáinak jelentősebb részét ismerteti, a régészeti adatbázis pedig tartalmazza azokat a helyeket, ahol ásatást vezetett, vagy régészként, hallgatóként részt vett.


A megjegyzésem pedig nem csak jogilag, bíróságilag, de oktatási, pszichológiai és orvosi területen is jelentős.


Látjuk, hogy Szombathely az ő születési helye, ami az egyik legfontosabb régészeti, történeti szempontok szerint az ókori kutatásokban, provinciaszékhelyként betöltött funkciója, valamint a jelen megyerendszer szerkezete szempontjából is.

Az epigráfia nem csak a Seuso-kincs felirata miatt fontos a számunkra, minden kapcsolódó, kötődő esemény miatt fontos lesz a továbbiakban...


Éppen ezért itt ennek a fogalomnak a meghatározását is említem, idézem: mivel a továbbiakban nem csak mint régészeti szakfogalom, hanem számos esetben bizonyítási módszer is lesz egyben az anyagaimban, nem csak történeti-nyelvészeti, írástörténeti fogalomként. A célzások, következmények, okok pedig fontosabbá válnak.



Erről jut eszembe, a BME és Pázmány logika kurzusainak jogi, matematikai és filozófiai oktatási különbsége, valamint az alkalmazási, gyakorlati képességek, melyek hozzá kapcsolódnak. Hagyok időt gondolkodásra, nem csak a jelen zajló fekete és fekete lyuk érvelési hiba miatt, amibe szakembernél botlottam az imént. Mindenesetre, szórakoztató funkciója egy idő után nevetést, majd bosszúságot is generálhat: okkal. Aztán, az lesz az okozat, amit eldönt az ember.


Aki érti, érti. Nem csak beavatottak számára lehet nyilvánvaló valami. Az intellektuális, fehérgalléros bűncselekmények mindenütt külön kategóriát képeznek.


Nos, visszatérek a Borhy anyagokra, sajnos az elmúlt 12 évben jót jelenleg nem tudok mondani, és nem említhetek. A korábbi évek anyagait pedig fel fogom tenni.


Kutatóknak, kíváncsiaknak ajánlom a szakanyagait, nem csak a tanulás, oktatás, de a hibák és a visszaélések miatt is.


Ha esetleg Borhy tanár úrnak mégis van lelkiismerete, akkor válaszol a levelekre, a hibáit meg azonnal korrigálja. Mielőtt a logikakönyvek prédáivá válnak az anyagok, dátumok, hivatali és kutató anyagok. Meg nyilvánvalóan az emlékek és okiratok is egyben. Jó munkát kívánok!


"Epigraphy (Ancient Greek: ἐπιγραφή, "inscription") is the study of inscriptions, or epigraphs, as writing; it is the science of identifying graphemes, clarifying their meanings, classifying their uses according to dates and cultural contexts, and drawing conclusions about the writing and the writers. Specifically excluded from epigraphy are the historical significance of an epigraph as a document and the artistic value of a literary composition." -írja szintén a Wikipédia, a szakmai fogalom angol meghatározását, tovább nem idézem, jelenleg az átírásig bárki rákereshet, a jelenlegi állapot megőrzése most nem célom.


Viszont idézem még a magyar epigráfiai fogalommeghatározást, amely mindenki számára elérhető.


"epigráfia (gör.): maradandó anyagra (kő, bronz, cserép) készült felirat, általában nem irodalmi alkotás. - A régészet jelentős forrása. Gyűjtésével, kiadásával és földolgozásával foglalkozik az →epigrafika. Az ~k fontos lit-tört. források is. - Az ősker. ~k zöme sír-, v. katakomba- és szarkofág-felirat. A 3. sz: →akklamáció-szerű, később hosszabb ~k az Egyh. hitét fejezik ki. - A Lateráni Múz. őrzi az egyik leghíresebb, az Aberkiosz-~t, mely a hieropoliszi (Frígia) pp., Szt Aberkiosz (†200 k.) gör. nyelvű sírfelirata, s a 19. sz: XIII. Leó kapta ajándékba Abdul Hamid szultántól, ill. fölfedezőjétől, W. Ramsay-tól 2 darabban: "Egy kiváltságos város polgáraként állíttattam e követ még életemben, hogy idejekorán gondoskodjam a test nyughelyéről. A nevem Aberkiosz, s tanítványa vagyok a szent Pásztornak, aki nyáját hegyeken és dombokon legelteti, s oly nagy szeme van, hogy átlát mindenen. Ő tanított engem... megbízható tudásra. Elküldött Rómába, hogy lássak egy birodalmat, s egy királynőt arany ruhában és arany cipőben; de egy népet láttam ott, ragyogó pecséttel. Szíria földjét is láttam, minden városát, s miután átkeltem az Eufráteszon, Niszibiszt is. Mindenütt találtam hozzám hasonlóan gondolkodókat; Pál volt a kísérőm (?). A hit vezetett engem mindenütt, bárhol jártam, eledelül egy rendkívül nagy, tiszta forrásból való hallal táplált, melyet egy tiszta szűz fogott; ezt adta a barátaimnak mindenütt ételül, kínálva hozzá vízzel kevert bort és kenyeret. Én, Aberkiosz parancsoltam, hogy véssék kőbe ezt, s a vésnök mellett álltam, pedig már megéltem 72 esztendőt. Aki ezt megérti, mindenki, aki társam a hitben, imádkozzon Aberkioszért. A síromra senki ne temetkezzék. Ha mégis, a rómaiak pénztárába 2000, szeretett városom, Hieropolisz pénztárába 1000 aranyat fizessen." →Pektoriosz-felirat **


LThK 1930. I:25. - Vanyó 1988:35." - írja a Katolikus Lexikon online verziója.


Ilyen kis cikkekben nincs módom hosszabban tárgyalni, aki tanulta, annak kevésbé szükséges, bár sok ember küzd az oktatási hiányosságokkal, értelmezési zavarokkal, ami a döntési hibákban állandóan megnyilatkozik, beleértve az ezekből adódó következményeket is. Ezek viszont gyakran visszautalnak az okokra is.


Talán ebből a szempontból jobban látszik, hogy miért kapott vezetői szerepet jelenleg a Seuso-kutatási csoportban, s miért zárták ki az egyetlen szakdolgozót, aki a kilencvenes években és az elmúlt évtized idején megkapta, a témával foglalkozó munkák mégis más neve alatt szerepelnek diplomamunkákként, könyvekként.


Nem kertelek, én kértem, és csak én kaptam meg, én indítottam el újra a kutatásokat, a kilencvenes évek hibáinak korrigáltatására, amit egyesek igencsak elfedni igyekeztek, meghamisítottak. S eltemetni igyekeznek.


Jelenleg több adatot ehhez nyilvánosan nem akarok szolgáltatni, pont a keresett és megkapott adatok, iratok miatt.


A későbbiekben ezek az adatok is változni fognak.


A változás, változtatás igényével fejezem be a bejegyzést, s jelzem, hogy időben ettől a ponttól hátrafelé fogok haladni, halmazelméletekkel, matematikai és logikai, informatikai fogalmakkal ugyanúgy, mint idővonalakkal.




A kép forrása:

https://www.casadevelazquez.org/en/news/latin-epigraphy-in-the-roman-world-researching-editing-and-enhancing-the-value-of-inscriptions/




Szeged, 2021. augusztus 07. 11:07





Lövey Varga Éva: Kutatói adatrendszerezések - Életrajzok, oktatók, kutatók 2. Török László életrajza, kutatói munkássága

 Kékrózsa Bíborvirág Blogja: Lövey Varga Éva: Kutatói adatrendszerezések - Életrajzok, oktatók, kutatók 2. Török László életrajza, kutatói munkássága (kekrozsabiborvirag.blogspot.com)



Lövey Varga Éva:


Seuso_Mindent Bele & Botránykönyv részekben & Régész a pácban/ Archaeologist in the lurch

Kutatói adatrendszerezések - Életrajzok, oktatók, kutatók 2.

Török László életrajza, kutatói munkássága




Török László tanár úr a Seuso Munkabizottság vezetője lett jó néhány éve. Pár éve el is hunyt. Ennek valódi oka szerintem nem csupán az életkora lehet, lehetett. A későbbiekben szólok majd néhány dologról, amiért erre gondolok, gondolhatok, de most inkább egy vázlatot szeretnék adni, egy alapképet a nyomozásokhoz, amelyeket állandóan joghézagokkal, jogi csalásokkal együttesen felfüggesztenek. Nem kertelek, az alapnyomozást sem zárhatták volna le, ha valaki valóban érvényes logikával és szabályozásokkal intézkedett volna, hiszen folyamatos, hálózatos bűncselekményeknél a kutató elleni bűncselekmények is az ügyekhez tartoznak.


Nos, a rövid életrajzi verzió ugyancsak megtalálható az Internet szabad oldalain. Kár, hogy csak későn került fel.


A kilencvenes években, korábban is tanító tanárom a 2010-es évekre szintén kezdett valakivel összekeverni, nem emlékezett, nem jól emlékezett. Ez persze mindenütt komoly gondokat okozott, és jelent a mai napig.


A baj annál is nagyobb, hiszen kedves kolleganője, Pázmányos tanárom, Dr. Gáspár Dorottya is elhunyt néhány hónapja. S ezek önmagukban is komoly tények, adatok, összefüggésjelző okok, tényezők, következmények.


Mivel előtte egykori Pázmány Péter Katolikus Egyetemen is tanító tanáraim, a szociológia tanár Váralljai Csocsán Jenő oxfordi professzorom, és Lőrincz Barna, valamint előtte Siklósi Zsuzsa, Tóth Melinda, a közelmúltban Nádorfi Gabriella és Tóth Mária is elhunyt.


Elöljáróban ennyit említenék csak, a megértésekhez. Nyomozás nincs, nem volt egyetlen lopás, adatcsere ügyben sem, a kormányhivatal, a budapesti, pécsi és szabolcsi bíróságok adathamisítással a feltárásokat és végzettségeket is másokéba tették.


Tanár úr életrajza a neten elég szegényes, aki nem ismerte, alig tudhat valamit.

Volt egyfajta sármja, a szeretet régen talán jobban kiült az arcára. Utoljára egykori tanárom, Bálint Csanád tanár úr születésnapja alkalmából rendezett konferencián láttam, ahol már elég problémás viselkedések voltak az akadémikusok és egyetemi tanárok részéről.

Ugyanez jellemezte az egykori szaktársaimat, akik régészként már vezető múzeológusok, akadémiai dolgozók lettek. Látgatóan hazudott mind a négy konzulensem is akkor, az események engem igazolnak... A következmények is.


Nos. Mit tudunk alapból Török Lászlóról?

Tüneményes ember volt, dedikált könyvét küldte nekem az Akadémiai Régészeti Könyvtárba 1995-96-ban, amit sajnos a könyvtár kisajátított. A postása Dr. Gáspár Dorottya volt. Gyöngy betűit és könyvét jóval 15 év után vettem kézbe újra a várkerület régészeti intézetében...


"Török László (Budapest, 1941. május 13. – Budapest, 2020. szeptember 17.) Széchenyi-díjas magyar ókortörténész, régész, núbiológus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja. Kutatási területe az ókori Núbia története és régészete, valamint az ókori Egyiptom hellenisztikus művészete.


1959-ben érettségizett, majd felvették a Budapesti Műszaki Egyetem Építészmérnöki Karán, ahol 1964-ben szerzett mérnökdiplomát. Emellett 1971 és 1972 között az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán tanult koptológiát. Mérnökdiplomájának megszerzése után az MTA Régészeti Kutatócsoportja (1967-től MTA Régészeti Intézet) gyakornoka lett. 1967-ben tudományos munkatársi, 1981-ben tudományos főmunkatársi beosztást kapott, ekkor lett római team vezetője. 1991-ben tudományos tanácsadóvá, 2004-ben kutatóprofesszorrá nevezték ki. Kutatóintézeti állása mellett 1978 és 1991 között az Eötvös Loránd Tudományegyetem egyiptológiai tanszékének megbízott előadója volt. 1991-ben címzetes egyetemi tanári címet kapott. 1980-ban a norvégiai Bergeni Egyetem Klasszikus Intézetének vendégdocense, 1989 és 1999 között több alkalommal vendégprofesszora volt. 1998-ban a cambridge-i St. John's College vendégkutatójaként is dolgozott.


1968-ban védte meg műszaki doktori disszertációját építészettörténetből, 1992-ben pedig megvédte a történettudományok akadémiai doktori értekezését. 1995-ben a Norvég Tudományos Akadémia külföldi tagjává választotta. Az MTA Ókortudományi, később az Ókortörténeti Bizottságának lett tagja. Utóbbinak 2003-ban elnöke lett. 2004-ben megválasztották a Magyar Tudományos Akadémia levelező, 2010-ben pedig rendes tagjává. Akadémiai tisztségei mellett 2000-ben az Ókortudományi Társaság választmányának tagjává, majd 2003-ban a társaság elnökévé választották meg. 2011-től az MTA Régészeti Tudományos Szakbizottságának elnöke, 2014-től a Seuso Munkabizottság elnöke. A munkabizottság komplex kutatási programjának célja, hogy elvégezze az ókori Seuso-kincs teljes körű tudományos feldolgozását a tárgyak dokumentálását, lelőhelyük kutatását, a tárgyak készítési helyének vizsgálatát, történeti, társadalmi, ikonográfiai és művészettörténeti értelmezését.[2] Emellett a Magyar Akkreditációs Bizottság és az Országos Tudományos Kutatási Alapprogramok (OTKA) munkáját is segítette zsűrielnökként ill. zsűritagként. Számos nemzetközi egyiptológiai, koptológiai és núbiológiai társaság tagja. Az Antaeus. Communicationes ex Instituto Archaeologico Academiae Scientiarum Hungaricae című tudományos szakfolyóirat szerkesztőbizottságának tagja 2002-től (a folyóirat elődjének főszerkesztője volt 1981 és 1998 között). A Vallástudományi Szemle szerkesztőbizottságának tagja 2003-tól." - írja róla a Wikipédia.


Sok mást is írhatna, díjain, elismerésein kívül. Túl sokat az Akadémián sem láttam soha, de a Kákosy-Ulrich- stb. feltárasokra emlékezett. Kákosy professzor Vörös Győzőékre nem csak az egyetemi lopások miatt haragudott, a közepes képességű tanulót más munkáival valaki mégis befuttatta. Nem akartam ezt leírni, egykor én segítettem neki, de csúnyán visszaélt, visszaéltek mindennel. Ezt talán Zahi Hawass mellett mások is tudták, míg valahogy mindenki emlékezete elkezdett megkopni, az anyagok pedig a nevekkel helyet cserélni.

Azt azonban senkiről nem mondhatom, hogy hozzám hasonlóan bárkit meg akartak volna ölni, el akarták volna ütni, vagy emléktörlést, titkosítást kapott volna bármelyikük. Következetesen inkább az látszik, hogy valaki(k) valakiket zsaroltak, nem tettek megfelelő lépéseket, amit talán a két Irsay-Nagy, apa és fia esete, meg a Pécsi Konferenciákon és Akadémiai Könyvtárban, nem csak a balesetiben tett hazudozásai is igazolni látszanak. Nem áll még módomban közölni, hogy mikor mit, azért még bízom abban, hogy létezik ép elméjű jogász tanárom a sok megvezetett beteg bíró, ügyvéd, közgazdász között. De ezt kénytelen vagyok az egyetemek eseményei miatt is leírni, meg a kormányhivatal okirathamisításai, a rendőrség és BM felcserélt adatokkal végzett eljárásai miatt.


Nos... Tehát csak a mosolya, meg indulata maradt meg bennem. Nem tudom, kit védett, védhetett, valakit elvittek a helyszínről, ahol az Akadémián más adta elő az anyagokat, amiket dolgozatként írtam.


Szeged, 2021. Augusztus