2019. június 29., szombat

Kirándulás: Székely "Meseház" Újszentivánon 2019. július 19

 








Lövey-/ Pécsi- Varga Éva:

Vármakettrendszer és hagyományőrzés Újszentivánon

1998.március 14-én alakult meg az 1948/49-es szabadságharc Szegedi III. Honvédzászlóalj Hagyományőrző Egyesülete, mely az egykori hősökről kapta ezt a nevet. A 15 alapító tag, felnőttekből, általános és középiskolás gyerekekből állt. Vezetője, Dr. Vass László ügyvéd és társai segítségével történelmi, katonai és kulturális oktatás, nevelés is zajlik az egyesület tevékenysége mögött. Jelentős segítséget nyújtottak Kézdiszék és Csíkszék katonai hagyományőrző egyesületek megalakulásában, és természetesen rendszeres résztvevői a felvidéki és a délvidéki megemlékezéseknek is.
Az egyesület előzőekben említett vezetője, Dr. Vass László Szeged közelében, Újszentivánon kellemes és szép környezetben építette fel székely „Meseházát”, amely egy eredeti kis székely ház a falu szélén. Ez a kis „Meseház” belső elrendezésével és udvarával nem csak kellemes otthoni környezetet jelent, hanem egész gyűjteményrendszernek ad teret más korok néprajzi-katonai-történelmi-régészeti-művészeti leleteit is magába foglalva. A „Meseház” nem csak emlékkertet és megemlékezési lehetőséget biztosít udvarán a 1848/49-es szabadságharc résztvevőinek. Érdemes ide ellátogatni, és szemügyre venni a vármakettrendszert, amely csodálatos kis tórendszer partjára lett kiépítve, az eredeti, saját kézzel épített római hídon keresztül látogatható zászlórudas emlékhelyeket, a kis fahidat, és számos más kis meglepetést: szélmalmot, ágasfát, és más hagyományos eszközöket, használati tárgyakat és helyiségeket, ahol nagyon gyakran a bemutatókhoz, gyakorlatokhoz szükséges szekerek, ágyúk és fegyverek is megpihennek éjszakákra…
A vármakettrendszer a tó szélén futó kis vasútrendszerrel nem csak gyerekek számára jelent élményt. Megtaláljuk itt az indián sátraktól kezdve az istállókon keresztül a hajókat, szekereket, szélmalmokat, vízi malmokat, a tavi rózsákat és a kis halakat is több élénk cica társaságában. Az üveges teraszon felfutott szőlő nyáron is kellemes és hűs helyet nyújt egy kis hagyományos erdélyi pálinka vagy kiváló más szőlő termékek fogyasztásához, egy jó kis szabadtéri vacsorához, akár bográcsozáshoz is.
A kis ház éke az eredeti székely kapu, amely minden porta bejáratának ékeként megörökíti az építő és építtető tulajdonos nevét, és büszkén hirdeti azt.
Hogy mit rejt a kis ház? Gondosan épített kandallót és hozzá kapcsolt fűtőrendszert, hagyományos bútorokat, evőeszközöket, szerszámokat, számos kis műemlék tárgyat, kardot, szekereket, kocsikat, fatányérokat, székely konyhaeszközöket, kis hordókat, üvegeket, katonai egyenruhákat, rengeteg kulturális könyvet és számos térképet, kitüntetést és dicséretet, okleveleket, fotókat és mindenféle emléket, amely büszkén hirdeti tulajdonosuk munkásságát, tevékenységét, elismertségét, gondjait és örömeit egyaránt. A gyűjtemény napról-napra gyarapszik- teljes feldolgozása sajnos ma sincs még meg.
Tulajdonos bízik benne, hogy számos darabbal egészül még ki élete folyamán, és abban is, hogy méltó emlékek mellett az oktatással a hagyományokat tovább tudják adni, és akiknek tovább adják, ugyanúgy tovább fogják hagyományozni apáról -fiúra, édesanyáról leányra…
A fotók magukért beszélnek. A szomorú fűz, a virágok, az erkélyen megjelenő zászlók hada, a fenyők árnyékában híres emberek és számos névtelen édesapa, édesanya emléke is pihen…
Nagy segítséget jelent a környéken élő polgárőrök és lakótársak, rendőrök vigyázó szeme is, közel a határokhoz….
Vass Albert méltó utódaként szeretettel vár mindenkit bejelentkezés után csöndes kis otthonába, amely egyben munkahelye is Dr. Vass László ügyvéd úr, az egyesület vezetője….


Az egyesület honlapja: http://www.szegedihonvedek.hu/

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése